AKTUALNOŚCI

Danio Pręgowany (Zebrafish) obrazowany za pomocą mikrotomografii rentgenowskiej jako model genetyczny chorób człowieka

25.10.2019r

Danio pręgowany (Danio rerio) szczególnie dobrze nadaje się do szybkiego generowania mutacji dla wybranych genów, a także szybko rosnącej liczby modeli chorób u ludzi. Badania rozpoczęto od zwyrodnień kości, ale obecnie tematyka obejmuje również wiele chorób tkanek miękkich. Ze względu na mały rozmiar ryb można je wygodnie skanować za pomocą mikrotomografii rentgenowskiej. Do obrazowania kości nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania, podczas gdy obrazowanie tkanek miękkich ułatwione jest poprzez zwykłe standardowe środki kontrastowe tkanek miękkich, takie jak kwas fosfowolframowy lub kwas fosfomolibdenowy, czterotlenek osmu i jod (ryc. 1).
 
Ryc. Głowa danio pręgowanego zeskanowana za pomocą microCT (SKYSCAN 2214) po barwieniu kwasem fosfowolframowym (w etanolu) (po lewej) i bez barwienia (w środku); kręgi danio pręgowanego (po prawej).

Jakie badania umożliwia mikrotomografia rentgenowska?
- Detale tkanek – użycie kontrastów ujawnia szczegóły tkanek miękkich w wysokiej rozdzielczości i kontraście
- Kręgi i struktury szkieletowe o rozdzielczości submikronowej
- Histologia 3D - w całej objętości danio pręgowanego, a nie tylko w płaskich przekrojach
- Morfometria całego szkieletu danio pręgowanego lub koncentracja na określonych strukturach kości i tkanek miękkich
- Densytometria – Pomiary BMD, TMD i BMC całego szkieletu
- Ultrastrukturalna morfologia osteocytów

Skanery microCT firmy Bruker, takie jak SKYSCAN 1272 i 1275, idealnie nadają się do wysokoprzepustowego obrazowania danio pręgowanego ex vivo, a ich łatwość użycia i duże pole widzenia kamery umożliwiają szybkie skanowanie całych ryb w dobrej rozdzielczości. Jest to dodatkowo ułatwione przez automatyczny zmieniacz próbek w obu tych skanerach. Aby uzyskać najwyższą rozdzielczość, danio pręgowany może zostać przeskanowany w SKYSCAN 2214 nanoCT, uzyskując stabilne i powtarzalne wyniki poniżej poziomu mikronów.

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem Imaging the Zebrafish (tutaj link do katalogu), który przedstawia możliwości badawcze systemów Bruker w tej tematyce.

Więcej informacji nt. wspomnianych urządzeń znajdą Państwo pod linkami:
SkyScan 1275
SkyScan 1272
SkyScan 2214

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Czerwińskim.


Piotr CZERWIŃSKI